İmplant Diş Nedir?

Diş İmplantları nedir?

İmplantlar, metal dişler veya cerrahi olarak dişlerinizin altındaki çene kemiğine yerleştirilmiş vidalardır. Bir kez yerine yerleştirildiği zaman , diş hekiminiz yerine yeni dişler yerleştirir.

Diş İmplantları Nasıl Çiğner?

İmplantlar çene kemiğinize kaynaştıklarında yapay dişler için destek sağlarlarlar. İmplantlara takılan takma dişler ve köprüler ağzınızda hareket etmez. Yemek yerken ve konuşurken özellikle önemli bir avantaj sağlar. Bu güvenli uyum, takma dişlerin ve köprülerin ayrıca implantların üzerine yerleştirilen tek tek kronların geleneksel köprülerden veya takma dişlerden daha doğal hissetmelerine yardımcı olur. Bazı insanlar için sıradan köprüler ve takma dişler, ağrılı lekeler, zayıf sırtlar veya tıkaçlar nedeniyle rahat ve hatta mümkün değildir. Ek olarak, sıradan köprüler, eksik dişin bıraktığı boşluğun her iki tarafındaki dişlere takılmalıdır. İmplantların bir avantajı, yeni dişlerinizi yerinde tutmak için bitişik dişlerin aşındırlımasına gerek olmamasıdır.

Sorunsuz İmplant

İmplantlardan verim almak için implantı destekleyen sağlıklı diş etlerine ve yeterli kemiğe sahip olmak gerekir. Ayrıca bu yapıların sağlıklı kalmasını taahhüt etmelisiniz. Titiz ağız hijyeni ve düzenli diş ziyaretleri, diş implantlarının uzun vadeli başarısı için kritik öneme sahiptir.

İmplantlar genellikle diğer diş takma yöntemlerinden daha pahalıdır.

Amerikan Diş Hekimliği Birliği 2 Tip İmplantı Öneriyor

Endosteal implantlar – Bunlar cerrahi olarak doğrudan çene kemiğine yerleştirilir. Çevreleyen diş eti dokusu iyileştiğinde, bir postayı orijinal implanta bağlamak için ikinci bir ameliyat gerekir. Son olarak, yapay bir diş (veya dişler) post-bireysel olarak tutturulur veya bir köprü veya takma diş üzerinde gruplanır.

Subperiosteal implantlar – bunlar çene dokusunun hemen altındaki çene kemiğine takılan metal bir çerçeveden oluşur. Diş etleri iyileştikçe, çerçeve çene kemiğine sabitlenir. Çerçeveye iliştirilmiş direkler diş etlerinden dışarı taşınır. Endosteal implantlarda olduğu gibi, yapay dişler daha sonra direklere monte edilir.