İmplant

KANAL TEDAVİSİ

KANAL TEDAVİSİ NE ZAMAN YAPILIR?

Önemli olan dişi ağızda sağlıklı tutabilmektir.  dişler çürürse bile zamanında yapılacak müdahale ile tedavi edilebilir. Diş çürüğü özellikle erken dönemde tedavi edildiğinde çok uzun yıllar hiçbir sorun yaşamadan kullanılabilen tedavilerdir.

Çürük ilerlediği zaman yapılan derin diş dolgularında tedavi sonrası soğuk sıcak hassasiyeti görülür. dişin pulpa odası adı verilen damar ve sinirlerden oluşan hassas bölgesi dişin ortasında yer alır. Çürük dışarıdan ortaya doğru ilerlediği için her geçen gün dişte hassasiyete yol açan pulpa odasına yaklaşır. İlerlemiş diş çürüklerinin hassasiyet yapma nedeni budur. Dolgu sonrası görülen diş hassasiyeti zaman ile giderek azalır. Dişin canlı dokusu ısı iletkenliği karşısında kendisini adapte eder ve soğuk sıcak hassasiyeti zaman içerisinde yok olur.

Çok fazla ilerlemiş diş çürüklerinde bakteriler dişin pulpa odasına kadar gelmiş ise artık dolgu için çok geç oldu demektir. Zaten bu kadar ilerlemiş bir çürük şiddetli ağrı yapmaya başlamıştır. Hatta geceleri kendiliğinden başlayan diş ağrıları ile kendini belli eder aşırı ilerlemiş diş çürüklerinde dolgu yeterli olmaz dişin pulpa odasını ve kanallarını temizleyerek dişe kanal tedavisi adı verilen tedaviyi uygulamak gerekir.Kanal tedavisinde dişin canlı kısmı tamamen çıkarılır kök içerisinde bulunan ince kanallar temizlenir ve kanal dolgusu doldurulabilecek kadar genişletilir. Kanal içerisinde hareket eden eğeler silindirik olduğu için kanalları mümkün olduğunca silindirik koni şekli verilir.Kök ucuna doğru daralan kanal şekillendirmesi koyulacak kanal dolgusu ve ilaçlar uygulanmasına elverişli olmalıdır.

Kanal tedavisi diş çekiminden önce mutlaka tercih edilmesi gereken bir tedavidir. Toplumda bilinenin aksine ağrılı bir tedavi değildir. Günümüz modern teknolojileri ile kanal dar bile olsa açılıp temizleme bilmektedir. Eğri kanallar veya çatallanan kanallar için bile diş hekimleri tedavi yolunu denerler. Çünkü diş çekildiğinde geride kalan boşluk çiğneme konuşma ve estetik olarak büyük problem yaratır. dişe kanal tedavisi zorunlu durumlarda uygulanır.

Hafif hassasiyeti olan dişlerde hemen kanal tedavisi yapılmamalıdır. Kanal tedavisi için kendiliğinden başlayan ağrı şiddetli ağrı gece yatınca ağrı gibi şikayetlerin olması gerekir. kaplama yapılan dişin kanal tedavisi yapılması gerekmez. Çünkü kanal tedavisi başarısız olduğunda dişi kaybetme riski olacaktır. Ancak kanal tedavisi yapılmış bir dişe kaplama yapılması tavsiye edilir.Çünkü kanal tedavisi ile dişin içerisindeki sıvı dolaşımı durdurulmuş olur. Bu nedenle diş daha kırılgan hale gelir yıllar içerisinde diş ile dolgu arasındaki bağlantı zayıflar ve kökünde bir problem kalmamış olsa bile diş kırıldığı için çekilmesi zorunlu olabilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için kanal tedavisi yapıldıktan sonra dişin sağlıklı olduğuna kanaat getirilir ve üzerine kaplama yapılması tavsiye edilir. Kanal tedavisinden sonra kaplama yapılan diş uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanılabilir.