İmplant Diş Yapımı

İMPLANT ÖMRÜ NE KADAR?

İmplantın ömrü ile ilgili değişik kaynaklarda farklı bilgiler bulabilirsiniz. İmplant yapımında amaç ömür boyu implant ve üzerindeki protezi kullanmaktır. Ancak kendi dişlerimizde olduğu gibi implant ve üzeri protezlerinde de sorun yaşamak olasıdır. İmplantın bakımı iyi yapılır ise ve düzenli Diş hekimi kontrollerine gider iseniz implantları  kendi dişiniz gibi kullanmanız mümkündür. Ancak bazen ağız bakımının iyi olmaması veya vücudun direncinde azalma olması gibi sebepler ile implant çevresinde yıkım oluşabilir. Diş etinden başlayan ve altındaki kemiğe  kadar ilerleyen enfeksiyonlar implant için tehlike oluşturur hafta belirli bir seviyeye kadar kemik kaybı tolere edilebilir hafta ancak mekanik sınırları aşan kemik kayıtlarında implantların ağızda hareket etmesi ve kaybedilmesi söz konusu olacaktır. Sorun erken teşhis edildiğinde çözüm de mümkündür. İmplant etrafındaki enfeksiyonlu doku uzaklaştırılır ve o bölgenin eski sağlığına kavuşması mümkün olur. Müdahale edilmediği durumda giderek ilerleyen enfeksiyon implant çevresindeki kemik ve erime ve implantın kaybedilmesine yol açabilir. İmplantların kaybedilmesinde diğer bir önemli etkendi. Üzerindeki protezin biyo mekanik özelliklerini hatalı olmasıdır. Bir implant üzerine 3 adet diş yerleştirilir ise tek bir implantın bunu taşınması mümkün olmaz Her implant çapının taşıyabileceği yükler bellidir. Çapı küçük implantın üzerine fazla yük verilmemesi gerekir. Diş Hekimi ağzı bir bütün olarak değerlendirip implantların üzerine gelecek yükleri hesaplayıp ona göre biyo mekanik bir plan yapmalıdır. Aksi takdirde birkaç yıl içerisinde sorunlar ortaya çıkabilir.

İMPLANT NE ZAMAN YAPILIR?

Genellikle diş çekildikten sonra bölgede kemik oluşumunu beklemek iki üç ay bir süre alır. bu süre içerisinde eksik diş bölgesi uygun olduğun şekilde geçici diş ile rehabilite edilir. İmplant yerleştirildikten sonra da ağız bakımının yeterli olması önemlidir. implant yapımı sonrası kemik ile yeterli tutunmayı sağlamak için iki üç ay süre ihtiyaç vardır bazı durumlarda yapılan implantın üzerine hemen diş yapılabilir. Ancak bu diş yüksek çiğneme kuvvetlerine karşı dayanıklı olmaz. Hatta zaten yapımında karşı çenedeki dişlerle temas etmeyecek şekilde hazırlanır.

İMPLANT YAPILDIKTAN SONRA ÜZERİNE DİŞ YAPMAK İÇİN NE KADAR BEKLENİR?

Diş çekimini takiben implant yapılabilir. Ancak çekim bölgesinde enfeksiyon olmaması gerekir. Hastanın ağız bakımının da iyi olması temel gereksinimlerinden bir tanesidir. Yerleştirilen implantın çapı ile çekilen dişin çekim boşluğu arasında boşluk kalacaktır. Bu bölge gerekiyor ise kemik tozu ile takviye edilir. Yüzey teknolojileri geliştirilen iltihaplar artık günümüzde çekim sonrası hemen yerleştirilebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken çekimin travması yapılmasını ve çekilen diş bölgesinde hiçbir şekilde enfeksiyon bulunmamasıdır. Aksi takdirde yerleştirilen implant ile ilgili başarısızlık söz konusu olacaktır.